top of page

Україна у співпраці з IRENA залучатиме досвід та інвестиції провідних країн світу у вітчизняну відновлювану енергетику

На цьому наголосили Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, народний депутат України, в.о. Голови Комітету ВРУ з питань ПЕК Олександр Домбровський та Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков під час спільної прес-конференції, присвяченої приєднанню України до Статуту Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA).

Захід організовано  в ІА «Інтерфакс» за підсумками участі української делегації у 8-й Асамблеї IRENA. В.о. Голови Комітету ВРУ з питань ПЕК Олександр Домбровський наголосив на важливості приєднання України до IRENA: «Динамічний перехід від застарілих енергетичних технологій до чистої відновлюваної енергії – одне із ключових завдань, які нині стоять перед українською енергетикою. Приєднання України до Статуту IRENA - одна з реальних можливостей наблизитись до вирішення цього надскладного для України питання».

Також, О. Домбровський підкреслив, що вступ до IRENA дозволить залучати передові практики та законодавчі механізми стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, над якими сьогодні плідно працюють Комітет ВРУ з питань ПЕК спільно з Держенергоефективності та міжнародними партнерами. У свою чергу, Сергій Савчук нагадав, що Україна завершила всі внутрішньодержавні процедури щодо приєднання до Статуту IRENA. За кілька тижнів Україна стане повноправним членом цієї авторитетної організації.

Участь України в IRENA сприятиме виконанню взятих міжнародних зобов’язань щодо збільшення частки «зеленої» енергії у кінцевому енергоспоживанні до 11% у 2020 р., а у 2035 р. – до 25% «чистої» енергії. Водночас, Голова запевнив, що Україна, не чекаючи моменту вступу до IRENA, активно розвиває «зелену» енергетику, удосконалює законодавство та стимулює інвестування у цю сферу. Так, якщо у 2015 р. введено лише біля 30 МВт потужностей, що генерують «чисту» електроенергію, то у 2016 р. вже у 4 рази більше – 120 МВт. У 2017 р. встановлено вже 257 МВт, що у понад 2 рази більше порівняно із 2016 роком.

Загалом, з початку 2015 року понад 400 млн євро інвестовано у введенння 408 МВт нових потужностей відновлюваної електроенергетики. Ще 440 млн євро залучено бізнесом у встановлення близько 1,8 ГВт потужностей, що генерують тепло з відновлюваних джерел енергії. Загалом, за три роки інвестовано більше 880 млн євро у виробництво «чистої» енергії.

 

За словами С.Савчука, у ході перемовин з українською делегацією в Абу-Дабі (ОАЕ) генеральний директор IRENA Аднан Амін позитивно оцінив темпи введення нових об’єктів відновлюваної енергетики та повідомив, що у співпраці з IRENA Україна зможе залучати експертну та технічну допомогу для стимулювання розвитку цієї сфери.

Крім цього, співпраця України та IRENA дозволить:

-      збільшувати інвестиції у вітчизняний ринок відновлюваної енергетики;

-      створювати спільні механізми фінансування розробки та впровадження «зелених» проектів;

-      звертатися до Фонду розвитку Абу-Дабі (https://www.adfd.ae) щодо отримання пільгових кредитів на «зелені» проекти (під 1-2 % терміном до 20 років, включаючи 5-річний пільговий період, за умови фінансування 50% вартості проекту);

-      отримувати звіти Агентства IRENA щодо розвитку відновлюваної енергетики України.

 

До речі, звіти IRENA є одним з ключових факторів для іноземних інвесторів при прийнятті рішення щодо капіталовкладення в проекти. «Якщо IRENA підтверджує приєднання України та вже сьогодні у своїх дослідженнях засвідчує величезний потенціал відновлюваної енергетики в нашій країні, це означає, що буде набагато легше залучати інвестиції у чималу кількість вже розроблених «зелених» проектів», - підкреслив С.Савчук. Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков також підтвердив, що приєднання України до IRENA прискорить впровадження передових законодавчих механізмів, які будуть покращувати інвестиційний клімат та стимулювати впровадження «зелених» проектів.

 

Джерело: saee.gov.ua

bottom of page